top of page
Stare książki

LITERATURA I POEZJA

LITERATURA I POEZJA: Nasze historie

Kiedy odchodzą...

Daniel Dziewit, BDM Edu, 2020

Książka „Kiedy odchodzą…” jest zbiorem, narracją osób dotkniętych samobójstwem. Osoby, które
zdecydowały się porozmawiać z autorem zgodnie twierdziły, że taka publikacja-jest potrzebna. Ten
moment „wyrzucenia z siebie” tego co zalegało w głowach i w sercach sami nazwali terapią dla siebie.

Koala

Lukas Bärfuss, Wydawnictwo Ossolineum, 2014

W opartej na faktach historii narrator próbuje poznać przyczyny samobójczej śmierci brata – ta część fabuły ma postać wspomnień oraz luźnych notatek. Niespodziewanie przechodzą one w drugi wątek, pozornie niezwiązany z wcześniejszym (...) (fragment opisu ze strony Wydawnictwa)

Legenda o samobójstwie

David Vann, Wydawnictwo Pauza, 2018

(...) Życie zaskakuje i ciągle przypomina, że nie wszystko można przewidzieć, zaplanować i ułożyć po swojemu. Ważne jest, by przetrwać, odnaleźć radość tam, gdzie tylko się da, i wybaczyć innym ich słabości.

Przyjaciel

Sigrid Nunez, Wydawnictwo Pauza, 2019

Bezimienna główna bohaterka nagle traci przyjaciela, który bardzo wiele dla niej znaczył. Pozostaje po nim pustka … (...)

W języku angielskim:

After a Parent’s Suicide: Helping Children Heal


Margo Requarth, Healing Hearts Press, 2006.

Autorką pracy jest terapeutka, której samobójcza śmierć odebrała matkę nim dziewczynka ukończyła 4 lata. Książka zawiera konstruktywne, pełne współczucia i jasne sugestie dotyczące pomocy dzieciom przeżywającym żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.

All the Wrong Places: A Life Lost and Found


Philip Connors, W. W. Norton, 2015.

"All the Wrong Places" to wzruszające i słodko-gorzkie wspomnienie mężczyzny, który podejmuje próbę szczegółowego opisania złożonej relacji, która łączyła go z bratem oraz analiza następnie podjętej przez siebie walki, aby poradzić sobie z jego samobójczą śmiercią.

A Special Scar: The Experience of People Bereaved by Suicide


Alison Wertheimer, Routledge, 2001.

Autorka, której siostra odebrała sobie życie, przedstawia wywiady z pięćdziesięcioma osobami przeżywającymi samobójczą śmierć bliskiego. Podczas przeprowadzonych rozmów poruszonych zostaje wiele zagadnień takich, jak: doświadczenie stygmatyzacji, poczucie winy, żywienie żalu, gniewu, czy przeżywanie odrzucenia.

Blue Genes: A Memoir of Loss and Survival


Christopher Lukas, Doubleday, 2008.

Jako młody chłopiec Christopher (Kit) Lukas, współautor Silent Grief: Living in the Wake of Suicide, przeżył samobójczą śmierć swojej matki. Jemu ani jego bratu nie powiedziano, w jaki sposób umarła. Obaj musieli zmierzyć się z depresją, chorobą, która występowała w ich rodzinie. W 1997 roku Tony, brat Kita, autor nagrodzony Pulitzerem, odebrał sobie życie. Blue Genes to eksploracja historii rodziny, świadectwo osobistej podróży i determinacji Kita w poszukiwaniu nadziei i siły do przetrwania.

Rocky Roads: The Journeys of Families through Suicide Grief


Michelle Linn-Gust, Ph.D., Chellehead Works, 2010.

Książka napisana przez mężczyznę, którego brat odebrał sobie życie. Autor rozważa wpływ doświadczenia samobójczej śmierci oraz przeżycia żałoby po stracie bliskiego na relacje rodzinne. Linn-Gust omawia powody, dla których niektóre rodziny radzą sobie z tą utratą i stają się silniejsze niż wcześniej, podczas gdy inne z dużym trudem dążą do ponownego zjednoczenia.

Silent Grief: Living in the Wake of Suicide


Christopher Lukas, Henry M. Seiden, Ph.D., Jessica Kingsley Publishers, 2007.

Przedmiotem pracy są rozważania na temat przeżywania samobójczej śmierci bliskiego. Odwołując się do świadectw Pozostawionych, autorzy opisują m.in. emocje towarzyszące bliskim zmarłego oraz analizują stosowane sposoby radzenia sobie z doświadczeniem utraty.

Ze względu na akcentowane w pracy znaczenie dzielenia się swoim przeżyciem, Autorzy zachęcają Pozostawionych do przezwyciężenia odczuwanej stygmatyzacji, poczucia winy, czy wstydu  i do poszukiwania źródeł wsparcia.

Why Suicide? Questions and Answers about Suicide, Suicide Prevention, and Coping with the Suicide of Someone You Know


Eric Marcus, HarperOne, 2010.

Eric Marcus, któremu samobójcza śmierć odebrała zarówno ojca, jak i szwagierkę, udziela odpowiedzi na liczne pytania, z którymi osoby, którymi nieuchronnie konfrontują się osoby, które przeżyły samobójczą śmierć bliskiego. Przyjęta w pracy forma pytań i odpowiedzi, czyni lekturę przystępną i ułatwia odnalezienie poszukiwanych treści.

LITERATURA I POEZJA: Nasze historie

Poezja:

Incomplete Knowledge
Jeffrey Harrison, Four Way Books, 2006.


W drugiej połowie tego tomu wierszy, Autor wymownie pisze o samobójczej utracie brata, rozważając wybrane momenty bezpośrednio po doświadczeniu straty oraz wspominajć przedłużający się proces żałoby. Szczególnie poruszająca część nosi tytuł „The Undertaking”.

Passing Reflections, Volume III: Surviving Suicide Loss through Mindfulness
Kristen Spexarth, Big Think Media, 2016 


W obszernym tomie poezji zawarte zostały osobiste refleksje Autorki o samobójczej śmierci jej najstarszego syna, Colby'ego. Uporządkowane według daty wiersze opisują, żywym językiem i obrazami, intensywny smutek i jej ostateczną podróż w kierunku uzdrowienia i powrotu do życia po samobójstwie. 

LITERATURA I POEZJA: Nasze historie
bottom of page