top of page
Couple%20Looking%20at%20Landscape_edited.jpg

WSPARCIE RODZICÓW

RODZICA: Witamy

WSPARCIE DLA RODZICÓW

Zasady "normalności" zdają się zostać złamane

Dla każdego rodzica śmierć dziecka – bez względu na wiek i przyczynę – jest druzgocąca. Gdy dziecko umiera przed swoim rodzicem, zasady „normalności” zdają się złamane. Ludzie mówią o przeszywający bólu, jaki przynosi brak możliwości przytulenia dziecka, patrzenia, jak dorasta i uczestniczenia w jego życiu. Jest to przekreślenie ich marzeń o wspólnej przyszłości. 


Rodzice rozpaczliwie zadają sobie pytania: „Dlaczego?”, „Co mogłem zrobić, by temu zapobiec?”, „Dlaczego tego nie zauważyłam?”, „Gdybym tylko…”.


Możesz mieć poczucie, że inni Cię osądzają – a także twoje dziecko – w sposób, w jaki nigdy by się nie odważyli, gdyby Twoje dziecko umarło w innych okolicznościach. Nawet jeśli Twoje dziecko dorosło i opuściło dom rodzinny na wiele lat przed swoją śmiercią, możesz bez końca zastanawiać się, czy mogłeś cokolwiek zrobić, aby je uratować.

RODZICA: Usługi

WSPARCIE DLA RODZICÓW

Różne przeżywanie straty

Rodzice mogą przeżywać żałobę na różne sposoby. Podczas gdy dla jednych niemożliwe może być rozmawianie o tym, co się stało, mogą wydawać się nieporuszeni i znajdować sobie ciągle nowe zajęcia, inni mogą potrzebować rozmowy, wypłakania się i wyrażenia swoich odczuć i bólu. Może to doprowadzić do odczucia oddalenia od drugiej osoby w czasie, gdy najbardziej potrzebujecie swojego wzajemnego wsparcia, i doprowadzić jednego z rodziców do wniosku, że drugiemu nie zależy.

Rodzice żyjący bez partnera lub w separacji mogą czuć się bardzo samotni i pozbawieni wsparcia.

Rodzice, których dorosłe dziecko umarło przez samobójstwo mogą czasem w pierwszej kolejności odczuwać konieczność wspierania partnera ich dziecka oraz ich potomstwa, swój własny żal odkładając "na potem”. Może to wypływać z tego, że czują się odpowiedzialni za ból, jaki ich dziecko zadało innym.

RODZICA: Usługi

WSPARCIE DLA RODZICÓW

Opieka nad rodzeństwem

Szczególnie trudne może być okazanie wsparcia pozostałym swoim dzieciom, gdy samemu przechodzi się przez żałobę; wiesz, że Cię potrzebują, jednak czujesz, że nie ma już w Tobie nic, co mógłbyś dać. W efekcie możesz skrywać swoje uczucia i unikać rozmów o ciężarze tego, co się wydarzyło. Rodzice pogrążeni w żałobie z powodu samobójczej śmierci ich dziecka martwią się, że ich pozostałe dzieci także będą rozważać popełnienie samobójstwa, co może przekładać się na zachowanie ciągłej wzmożonej czujności i nadopiekuńczość.

Jeśli jesteś rodzicem, któremu zmarło jedyne dziecko, możesz teraz zastanawiać się jak siebie samego określić, czy jak siebie definiować. To trudne uczucie jedna z Pozostawionych opisała to jako „bycie matką bez dziecka”. 

RODZICA: Usługi
bottom of page