WSPARCIE RODZICÓW
WSPARCIE DLA RODZICÓW
Zasady "normalności" zdają się zostać złamane
Dla każdego rodzica śmierć dziecka – bez względu na wiek i przyczynę – jest druzgocąca. Gdy dziecko umiera przed swoim rodzicem, zasady „normalności” zdają się złamane. Ludzie mówią o przeszywający bólu, jaki przynosi brak możliwości przytulenia dziecka, patrzenia, jak dorasta i uczestniczenia w jego życiu. Jest to przekreślenie ich marzeń o wspólnej przyszłości.
Rodzice rozpaczliwie zadają sobie pytania: „Dlaczego?”, „Co mogłem zrobić, by temu zapobiec?”, „Dlaczego tego nie zauważyłam?”, „Gdybym tylko…”.
Możesz mieć poczucie, że inni Cię osądzają – a także twoje dziecko – w sposób, w jaki nigdy by się nie odważyli, gdyby Twoje dziecko umarło w innych okolicznościach. Nawet jeśli Twoje dziecko dorosło i opuściło dom rodzinny na wiele lat przed swoją śmiercią, możesz bez końca zastanawiać się, czy mogłeś cokolwiek zrobić, aby je uratować.
WSPARCIE DLA RODZICÓW
Różne przeżywanie straty
Rodzice mogą przeżywać żałobę na różne sposoby. Podczas gdy dla jednych niemożliwe może być rozmawianie o tym, co się stało, mogą wydawać się nieporuszeni i znajdować sobie ciągle nowe zajęcia, inni mogą potrzebować rozmowy, wypłakania się i wyrażenia swoich odczuć i bólu. Może to doprowadzić do odczucia oddalenia od drugiej osoby w czasie, gdy najbardziej potrzebujecie swojego wzajemnego wsparcia, i doprowadzić jednego z rodziców do wniosku, że drugiemu nie zależy.
Rodzice żyjący bez partnera lub w separacji mogą czuć się bardzo samotni i pozbawieni wsparcia.
Rodzice, których dorosłe dziecko umarło przez samobójstwo mogą czasem w pierwszej kolejności odczuwać konieczność wspierania partnera ich dziecka oraz ich potomstwa, swój własny żal odkładając "na potem”. Może to wypływać z tego, że czują się odpowiedzialni za ból, jaki ich dziecko zadało innym.
WSPARCIE DLA RODZICÓW
Opieka nad rodzeństwem
Szczególnie trudne może być okazanie wsparcia pozostałym swoim dzieciom, gdy samemu przechodzi się przez żałobę; wiesz, że Cię potrzebują, jednak czujesz, że nie ma już w Tobie nic, co mógłbyś dać. W efekcie możesz skrywać swoje uczucia i unikać rozmów o ciężarze tego, co się wydarzyło. Rodzice pogrążeni w żałobie z powodu samobójczej śmierci ich dziecka martwią się, że ich pozostałe dzieci także będą rozważać popełnienie samobójstwa, co może przekładać się na zachowanie ciągłej wzmożonej czujności i nadopiekuńczość.
Jeśli jesteś rodzicem, któremu zmarło jedyne dziecko, możesz teraz zastanawiać się jak siebie samego określić, czy jak siebie definiować. To trudne uczucie jedna z Pozostawionych opisała to jako „bycie matką bez dziecka”.