top of page
Mężczyzna w kawiarni

WSPARCIE PARTNERÓW

PARTNERA: Witamy

WSPARCIE DLA PARTNERÓW

Gdy twój partner umiera na skutek samobójstwa, możesz czuć, jakbyś Ty i wasze wspólne życie zostały odrzucone.

Możesz zadawać pytania, na które nie ma odpowiedzi, takie jak: „Czy nie jestem wystarczającym powodem, by żyć?”.

Bardzo trudno może być pamiętać wówczas o dobrych momentach z waszego wspólnego życia, ponieważ samobójcza śmierć zdaje się wymazać pozytywne wspomnienia – przynajmniej na jakiś czas.


Jeśli śmierć była niespodziewana, prawdopodobnie czujesz się, jakby ziemia usunęła ci się spod stóp. Jeżeli przez dłuższy czas wspierałaś/ wspierałeś swojego partnera/ partnerkę w przebiegu zaburzeń psychicznych czy po przeżyciu wcześniejszych prób samobójczych, możesz czuć się zagubiona/y z powodu odczuwanej frustracji, wycieńczenia i ambiwalentnego poczucia ulgi.


Jeśli Ty i osoba, która zmarła macie dzieci, możesz odczuwać niesamowity ból i złość.

"Co mam teraz robić? Co mam powiedzieć mojemu dziecku." (Radek) żródło: Dziewit, D. (2020). Kiedy odchodzą..., Warszawa: BDM Edu

PARTNERA: Usługi

WSPARCIE DLA PARTNERÓW

Śmierć byłego partnera może przynieść nieoczekiwany ból. Możesz czuć, że nie masz prawa przeżywać żalu – jednak on nie zniknie. Dzieliliście ze sobą części swojego życia i masz prawo odczuwać żal po odejściu osoby, która była Ci bliska.

​Ponadto, powody odczuwania przez ciebie żalu mogą nie być dla innych zrozumiałe. Niektóre osoby przeżywające samobójczą śmierć bliskiego zostają się wykluczone z uczestniczenia w ostatnim pożegnaniu zmarłego i nie otrzymują potrzebnego wsparcia:

Może to być celowym działaniem otoczenia, które nie akceptowało Twojego związku ze zmarłym.

Niekiedy jest to działanie nieumyślne, które wynika z braku świadomości istnienia/ znaczenia waszej relacji przed samobójczą śmiercią Twojego partnera. 

PARTNERA: Usługi

WSPARCIE DLA PARTNERÓW

Osoby, których partnerzy umarli śmiercią samobójczą zauważają również, że sposób, w jaki bliski odebrał sobie życie może przekładać się na całkowicie inne traktowanie przez otoczenie:

W opinii publicznej osoby, które popełniły samobójstwo są szalone. Ten pogląd dotyka nas, rodziny. Sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy też byli szaleni.


Bliscy niekiedy czują się, jakby zostali ‘naznaczeni piętnem’, które jest wyrazem obarczenia ich winą za samobójczą śmierć. Wyrażone wprost lub pośrednio oskarżenia napływają ze strony znajomych, sąsiadów, a także krewnych, którzy również przeżywają żałobę. 

PARTNERA: Usługi
bottom of page